How to Get the Most out of Your Shopping Dollars

Groceries at the grocery store are getting more and more expensive. Shoppers are having to learn how to make the most of their shopping dollars. Instead of purchasing convenience foods, it is much cheaper to buy the food yourself and cook it yourself.

Anyone who shops for groceries knows just how expensive food is.  With the price of gasoline and Diesel rising all the time, you know that it costs more for the groceries to be shipped to your favorite grocery store.  This author used to be able to buy groceries for 3 adults for $300 a month a few years ago, and now it costs over $600 a month to buy groceries.  Of course, when you buy groceries, you also have to buy non-food items such as dish detergent, laundry detergent, aluminum foil, freezer bags, trash bags, bathroom tissue, paper towels and the like.  You can easily spend $100 or more on non-food items before you ever put the first food item into your grocery cart.

More and more people are getting back to basics when they buy groceries.  This author used to buy single serving food packages when they were on sale.  Some of the larger stores will have huge 10 for $10 sales of single serving frozen entrees.  These might seem like a great deal, but they really aren’t.  The entrees aren’t very large, and to have a meal that will stay with you awhile, you will need to add some vegetables and fruit and maybe even a slice of bread to it.  Aside from these entrees being full of sodium, they aren’t really the best buy for your money.

Today, this author went shopping and bought 2 – 8 pound packages of ground beef for just over $10 each package.  Two family packs of boneless pork chops and an 8 pound package of boneless chicken breasts were also purchased.  This author prepared the food for freezing by separating the ground beef into 4 ounce patties; 4 patties were packaged for each meal.  The same strategy went for the boneless pork chops; 4 chops were packaged for each meal.  The large chicken breasts were prepared by cutting them into chicken strips; these strips made enough meat for 6 meals. This author managed to fill up the second shelf completely with meat by separating the meat into servings for one meal.

If you go to the prepared food isle you will see foods that are very expensive.  You are paying for the food being prepared for you.  For instance, a popular brand of already made lasagna is over $12, and it will feed about 4 people with a little left over for lunch the next day.  Today this author made 2 homemade lasagnas. One was for supper and the other was cut up into 8 portions and frozen in individual portions.  People who like single serving meals would enjoy homemade food much more than the factory made food that tastes like plastic. You save much more money by making the food yourself and packaging it yourself.

Another way to make your dollars go farther is to buy in bulk whenever you can.  Many of the famous grocery chains only sell their frozen vegetables in 12 or 16 ounce packages.  Some even cater to the individual servings which the store makes a killing on. Your best bet is to buy in bulk wherever you can. You may even buy fresh foods at a farmers market near you.  You can then buy in bulk and freeze whatever you aren’t going to use right away.  Freezing veggies is quite easy. You just need to blanch it and then freeze it.

To the reader:  Feel free to comment how you save money on groceries.

8 comments

Add a comment

0 answers +0 votes
Post comment Cancel
Yovita Siswati
0
This comment has 0 votes  by
Posted on Feb 6, 2012
Charlene Collins
0
This comment has 0 votes  by
Posted on Feb 5, 2012
carol roach
0
This comment has 0 votes  by
Posted on Feb 5, 2012
Charlene Collins
0
This comment has 0 votes  by
Posted on Feb 4, 2012
Chris Stonecipher
0
This comment has 0 votes  by
Posted on Feb 3, 2012
Gayle Crabtree
0
This comment has 0 votes  by
Posted on Feb 3, 2012
Charlene Collins
0
This comment has 0 votes  by
Posted on Feb 3, 2012
Gayle Crabtree
0
This comment has 0 votes  by
Posted on Feb 3, 2012